Muži nie sú z Marsu. Sú zo Zeme.

Nie z Venuše, nie z Marsu, ale muži pochádzajú zo Zeme.

Muži sú vraj z Marsu a ženy z Venuše. Pekná myšlienka, na ktorej jej autori určite zarobili nemalý peniaz. Pravda však je, že všetci pochádzame zo Zeme, ženy i muži, a je to, okrem základnej genetiky, najmä výchova, čo z nás robí zdanlivo úplne odlišné bytosti. Je historicky dané, že porodiť syna je veľká vec a v podstate povinnosť, respektíve očakávanie každého muža od správnej manželky. Keď sa nám to podarí, sme z toho celé nadšené, ofukujeme ich, strkáme im všetko pod nos, len aby sa naši malí princovia mali dobre. A výsledok?

V reálnom živote sa z nich stávajú takmer „nepoužiteľní“ muži, ktorí aj v dospelosti čakajú, že pribehne mamička dá im pod nos tanier a utrie im s prepáčením zadok. V minulosti tieto prehrešky vo výchove kompenzovala napríklad povinná vojenská dochádzka, ktorá, ako sa hovorilo, robila z chlapcov chlapov a najmä to, že malí chlapci trávili oveľa viac času so svojimi otcami a ďalšími mužmi. Ale ako to je dnes?

Chlapcek bojovnik a matkaDnes muži prakticky od malička až po dospelosť vyrastajú v prostredí žien, a ženy ich učia a vštepujú im základne princípy správania a chovania sa. Chlapci od mamičiek prechádzajú k láskavej pani učiteľke, ktorá im od malička prakticky až do dospelosti vysvetľuje, aby nelietali, nebili sa, a hlavne toľko nekričali. Veď si zoberte, prvé tri roky je chlapček s maminkou, potom nastúpi do škôlky, kde sú samé ženy, v šiestich rokoch nastúpi do základnej školy, opäť takmer samé ženy, a potom stredná škola, kde je taktiež zvyčajne prevaha žien. S otcami, mužmi a pravou mužskou energiou sú dnešní chlapci len žalostne málo, často-krát len pár hodín týždenne, keď sú otcovia z práce doma a nájdu si čas a venovať sa svojim synom. Mladí chlapci nechodia s otcami do práce, tak ako v minulosti od detstva chodili pomáhať otcom na pole, do hory, na dvor, na lov. Chlapci sú v dnešnej dobe, prevažnú časť každého jedného dňa až do dospelosti, primárne vychovávaní ženami. Na prvého muža okrem otca a starého otca, od ktorého by sa mohli niečo naučiť, možno väčšina narazí až na strednej, či vysokej škole.  Muži nie sú nepraktickí od prírody, sú nepraktickí, pretože sa vlastne nemali, kde naučiť ako byť správnymi mužmi a i preto, že ich to tak ženy, vedome, či nevedome, naučili.

A preto, ako sa však hovorí za všetkým hľadaj ženu „Cherchez la femme“, čo je v tomto prípade veľmi výstižné a trefné.  Pozrime sa na to zblízka. Muži sú v dnešnej dobe dlho v práci, takže v rannom detstve sa o výchovu detí stará prevažne starostlivá matka. Učiteľky v škôlke sa väčšinou pre kľud v triede snažia mužskú energiu v chlapcoch potláčať a jedinci, u ktorých to nejde, sú nálepkovaní rôznymi hyperaktívnymi diagnózami. Ani sa nenazdáme a máme tu dospelého muža – „dobrého chlapca“, ktorý sa naučil, že byť sám sebou, energickým tvorivým a aktívnym mužom, nie je dovolené, a zároveň že často netreba ani požiadať a všetko bude za neho urobené, že presadzovať sa je neprijateľné… Časom si nájde partnerku, resp. partnerka si nájde a vyberie jeho a kolobeh pokračuje.  Darmo sa potom rozčuľujeme nad tým, že tí dnešní muži sú akýsi nepraktickí, pasívni a neakční. Že náš partner si po sebe neupratuje, že mu všetko trvá večnosť, že ho nič samého od seba nenapadne…

A preto prosím zamyslime sa nad tým, ako vychovávame svojich synov. Predstavte si, že váš syn raz bude niekoho partner, otec, vzor, opora… čím viac mu dovolíte byť odmalička mužom, tým zrelšieho a silnejšieho muža vychováte.  Som si istá, že raz sa vám za to vaša nevesta poďakuje.  Ja viem, je to ťažké. Tiež mám doma syna a často ma z jeho energie bolí hlava a nerozumiem tomu, kde sa to v ňom berie. Ale nechcem to v ňom potláčať a zastaviť. Táto planéta potrebuje silných, sebavedomých a zrelých mužov a nielen silné a samostatné ženy.

Autor: Erika Župová – matka, učiteľka v Montessori škôlke, predsedníčka Občianskeho združenia Mama poď sa hrať

Komentáre
  • Nadpis formuláře

    Text formuláře

  • Kategorie