Biť, či nebiť?

Biť, či nebiť?
To je otázka! Ja osobne mám na ňu jednoznačný názor. Nebiť!!!
Pred pár dňami sme boli na rodinnom výlete, kde sme sa nechtiac stali svedkom nasledovnej scény. Neďaleko od nás sedela na deke rodinka s dvoma deťmi a vlastne sme si ich ani nevšimli až do okamihu, keď mamička začala kričať na svojho asi trojročného syna niečo nesúvislé o rešpektovaní dospelých a mlátila ho pri tom hlava-nehlava. Chlapec kričal, prosil, a ona akoby stále naberala na obrátkach. Všetci sme tú scénu nemo sledovali a nášmu synovi doslova padla sánka, bolo to skutočne prvýkrát, čo bol s takouto situáciou konfrontovaný. Keď bitka skončila, mamičke klesol adrenalín, tak ju zrejme zavalil pocit viny, pretože začala svojho syna náruživo objímať.Bit ci nebit 2
Tak čo si asi tento malý tvor mohol z tejto situácie vziať do života? Ľudia, ktorých najviac milujem ma môžu biť, a teda aj ja môžem tých, ktorých milujem biť. Ak nevyhoviem požiadavkám ostatných, príde trest. A samozrejme ľuďom, ktorých milujem, nemôžem dôverovať.
Skúsme sa zamyslieť nad bitkou medzi dospelými. Ako často, keď vás niekto nahnevá, mu vylepíte facku? Dovolím si tvrdiť, že takmer nikdy. A prečo? Pretože s rovnocennými partnermi sa predsa nebijeme. To však jasne hovorí o tom, že svoje deti nevnímame ako rovnocenné bytosti, ale ako menejcenný druh, ktorý môžeme ovládať a vlastniť. Viem, znie to asi nepríjemne, ale je to pravda. Žiadny živý tvor nemá právo biť a ponižovať inú bytosť. Dovolíme si udrieť dieťa len preto, lebo vieme, že nemá silu nám to vrátiť. Vnímam ako obrovský spoločenský problém to, že bitka je v rodinách akceptovaná ako bežný výchovný prostriedok. Ak udriete dospelého, hrozí vám za to minimálne pokuta a prípadne aj trestné stíhanie. Ak udriete dieťa, je to v poriadku. Naozaj sa vám to zdá byť v poriadku? Pokladám bitku za totálne zlyhanie súdnosti u každého rodiča, ktorý sa jej dopustil. Nie, nie je to výchovný prostriedok, je to spôsob, ako si ľudia ventilujú svoje nezvládnuté emócie. Namiesto toho, aby sa zamysleli, ako byť lepším rodičom, prípadne išli na psychoterapiu, radšej si svoj hnev vybúria na dieťati.
Ak vám už niekedy ruka ušla, skúste sa zamyslieť nad tým, čo sa vo vás v danej chvíli dialo a popracovať na tom, aby ste takúto situáciu nabudúce vedeli zvládnuť lepšie. A hlavne prosím nebite svoje deti! Oni skutočne nemôžu za to, že niektorí dospelí nevedia zvládnuť svoj život a svoju rodičovskú rolu.
A na záver by som vám rada popísala, ako to robíme u nás. To že ma môj syn dokáže dostať do poriadneho emočného pretlaku vôbec nebudem popierať. Naučili sme sa však vzájomne si povedať, kedy je toho na nás už naozaj dosť a robíme vtedy cvik z detskej jogy, ktorý sa volá lev. Sadneme si oproti seba na päty, silno zovrieme päste a čeľusť, napočítame raz-dva-tri a na tri vyplazíme jazyk, vyceríme zuby a poriadne z celej sily na seba zakričíme ako levy a ešte pri tom ceríme prsty ako pazúry – proste zaručíme na seba navzájom ako také levy. Väčšinou sa potom už len zasmejeme a fungujeme ďalej, emócia vyventilovaná a všetko ok. A poviem vám pravdu, už sme to robili aj v parku a je mi jedno, čo si okoloidúci mysleli. Ak by som svojho syna v tom okamihu mlátila po zadku, nikto by sa nad tým nepozastavil. Takto sme možno vyzerali divne, ale môj syn si do života nesie, že má právo sa hnevať a vyjadriť svoj hnev tak, aby nikomu neublížil.

Autor: Erika Župová – matka, učiteľka v Montessori škôlke, predsedníčka Občianskeho združenia Mama poď sa hrať

Komentáre
  • Nadpis formuláře

    Text formuláře

  • Kategorie