Po čom sú tie deti také hladné

Po com je to dieta take hladne (1024x759)Táto fotka vznikla pár dní dozadu pred synovou škôlkou. Hneď po opustení škôlky sa mi vrhol do kabelky so slovami: „Máme niečo papať?“ Síce som sa mu pokúšala vysvetliť, že jeho objav je určený na večeru a domácu konzumáciu, nástojčivo trval na tom, že to musí zjesť hneď teraz. Určite to tiež poznáte. Vyzdvihujete dieťa zo škôlky tesne po olovrante a napriek tomu si hneď pýta jedlo. Táto konkrétna situácia ma donútila zamyslieť sa nad tým, o aký druh hladu v skutočnosti ide. Keďže fyzický hlad to rozhodne nebol, bol to hlad emocionálny. Dieťa po celodennom odlúčení a opätovnom stretnutí s rodičom tak nutne potrebuje doplniť svoju emocionálnu nádobu, že siaha po jedle. Ako rodičia tomu často nevenujeme patričnú pozornosť, veď koho by napadlo, že za dobrým apetítom sa skrýva niečo iné…
Keď som však videla svojho syna, ako hltá jedlo len pár minút po tom, ako dojedol olovrant, až mi srdce stislo a rozhodla som sa pre malý experiment. Až do večera som ho zapájala aktívnejšie ako inokedy do spolupráce, veľa sme sa pri tom rozprávali a žiadala som ho o pomoc. Na druhý deň sa ma po škôlke nespýtal čo máme jesť, ale čo budeme robiť.
Deti nám vždy vysielajú signály a je na nás, aby sme si nastavili svoje prijímače a reagovali. Každý z nás musí chodiť do práce a zvládať množstvo povinností. Je však potrebné nezabúdať na to, že byť rodičom neznamená len navariť, upratať, vyprať… Škôlka, nech je akokoľvek dobrá našim deťom nemôže dať to, čo najviac potrebujú a to je láska, pozornosť a úprimný záujem od rodičov.

Autor: Erika Župová – matka, učiteľka v Montessori škôlke, predsedníčka Občianskeho združenia Mama poď sa hrať

Štítky:
Komentáre
  • Nadpis formuláře

    Text formuláře

  • Kategorie